بیابان لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی در ایران، ثبت جهانی شد

کمتر کسی وجود دارد که به بیابان لوت وکلوت‌ها سفر کرده باشد و شیفته رازآلودگی و زیبایی محسور کننده رنگ‌ها، شیارها، ماسه‌های طلایی و کلوتها قرار نگرفته باشد. بیابان لوت با مساحتی در حدود 175 هزار کیلومتر در شمال شرقی کرمان و استانهای خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان واقع شده است.

با سابقه تمدنی بیش از پنج هزار سال، کشف قدیمی‌ترین درفش موجود در جهان در منطقه شهداد، رکورددار گرم‌ترین منطقه کره زمین در چند سال متفاوت از طرف ناسا با ثبت دمای 70.7 درجه سانتی‌گراد، وجود پهنه‌های نمکی چند ضلعی بی نظیر به علت تبخیر آب بالا، وجود بزرگ‌ترین نبکاهای جهان و کلوخ‌های رویایی که در طی سالیان دور کلوت‌ها را به وجود آورده اند، همه و همه بیانگر زیبایی دست نیافتنی و کم شناخته شده بیابان لوت می‌باشد.

کافی است برای یکبار که شده پا به پهنه وسیع بیابان لوت بگذاریم، جایی که هرگز چشمانمان از سحر و رویا سیراب نخواهند شد، جایی که دیگر مقصد و مبدا مفهمومی ندارد و هر چه هست عطش بیشتر دیدن و بیشتر غرق شدن در شگفتی بیابان است.

شرکت ایران دوستان و اکوکمپ کویری متین آباد این ثبت پرافتخار را به تمامی محققان و شیفتگان زیبایی و کسانیکه از راه‌های دور و نزدیک به این پهنه شگفت انگیز سفر کرده اند و سهمی در بیتشر و بهتر شناخته شدن آن به جهانیان داشته اند را تبریک عرض می نماید.

اکنون که به این مهم دست یافته ایم امید است که همگان در حفاظت و شناخت آن چه برای مردم بومی چه برای جهانیان پیشقدم شوند و قدران وجود منحصر به فرد آن باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا