منطقه نمونه گردشگری متین آباد، به مناسبت گرم شدن هوا و احیای غذای مرسوم این فصل، صبح پنجشنبه ۲۰ خرداد تا عصر جمعه 21 خرداد ماه، میزبان جشن فرهنگی و پرهیجان، با عنوان تور جشنواره آب دوغ خیار در اکوکمپ کویری متین آباد است. هدف از برگزاری این تور توجه به فرهنگ غذای ایرانی به عنوان سرمایه‌ی ملی، زنده نگاه داشتن آیین دورهمی و شب نشینی به شیوه متداول ایرانیان در طول تاریخ می‌باشد. انتخاب «جشنواره آب دوغ خیار» به عنوان موضوع، به این خاطر صورت گرفت که این خوراک اصیل، خنک و گوارای ایرانی در ماه‌های گرم در چهار سوی این سرزمین از محبوبیت فراوانی برخوردار است.

نخستین جشنواره آب دوغ خیار در اکو کمپ کویری متین آباد

فراهم آوردن لحظاتی خوش و به یاد ماندنی، ایجاد حس رقابت سالم میان مهمانان و آشتی با گرمای  کویر، ساختن خاطره‌ای بیاد ماندنی از شتر سواری، دلیجان سواری، رصد ستارگان، از دیگر اهداف این برنامه فرهنگی شاد و مفرح برای دوستداران کویر است.

در این برنامه در ابتدا، مهمانان اکوکمپ کویرنوردی متین آباد طی مراسمی به همراه موسیقی و پایکوبی محلی مورد استقبال قرار می‌گیرند. همچنین از آنان با شربت و میوه، پذیرایی می‌شود. در مرحله بعد، مهمانان که به تیم‌های مختلف تقسیم می‌شوند و (با رعایت پروتکل‌های بهداشتی) به تهیه مقدمات جشنواره آب دوغ خیار مشغول می‌شوند. پس از آن نوبت به برگزاری مسابقات مفرح و هیجان انگیز می‌رسد. در مسابقه اول، از شرکت کنندگان خواسته می‌شود در زمانی مشخص و با توجه به نشانه‌هایی از منطقه نمونه گردشگری متین آباد به تزیین کاسه مخصوص جشنواره آب دوغ خیار بپردازند. سه طرح  این مسابقه به ترتیب عبارت است  از درخت نخل، شتر و بته‌جِقه.

به سه نفر اول این مسابقه جوایزی ارزنده در راستای حمایت از محصولات محلی اهدا می‌شود.

در مسابقه‌ای دیگر، از شرکت کنندگان خواسته می‌شود به همراه کاسه مخصوص آب دوغ خیار سوار بر شتر شوند. کسانی که موفق به خوردن کامل آب دوغ خیار شدند، بدون آن که چیزی از آن به بیرون بریزد یا در ظرف باقی بماند به عنوان برنده انتخاب می‌شوند. برگزاری این مسابقات پر هیجان لحظاتی بسیار خوش برای تمامی شرکت کنندگان و تشویق کنندگان فراهم می‌سازد. در نهایت، به سه تن از شرکت کننده‌ها، همچون مسابقه قبل جوایزی ارزنده در حمایت از محصولات محلی اهدا خواهد شد.

پس از برگزاری مسابقات، از میهمانان و شرکت کنندگان با آب دوغ خیاری که خود در تدارک آن نقش داشتند، در غروب زیبا و چشم نواز کویر پذیرایی می‌شود و در انتها مراسم، با نواختن موسیقی محلی به پایان می‌رسد.

ای حریف چالش اب دوغ خیار
جام را برگیر و اشتر را سوار!

جزئیات این تور به شرح زیر است:

جشنواره آب دوغ خیار

در این تور رفت و آمد به اکوکمپ کویری متین آباد به عهده مهمانان عزیز است و چنانچه بخواهند در زمان‌هایی قبل یا بعد از اتمام این تور، بعد از ظهر 21 خردادماه، در کمپ حضور داشته باشند، هزینه خدمات مطابق با تعرفه معمول محاسبه خواهد شد.

نخستین جشنواره آب دوغ خیار در اکو کمپ کویری متین آباد