روز جهانی محیط زیست،اکو کمپ متین آباد

 16خرداد روز جهانی محیط زیست است. اکو کمپ متین آباد سال 1389 بر پایه اصول زیست محیطی و گردشگری پایدار فعالیت خود را به عنوان اولین اکوکمپ کویری کشور شروع کرد.

اکو کمپ متین آباد هدفی جز گردشگری مبتنی بر طبیعت‌، مسافرت به منظور کسب لذت از نواحی طبیعی دست نخورده و مشاهده نزدیک حیات وحش گیاهی و جانوری نمی‌باشد. اکوتوریسم یا گردشگری مبتنی بر طبیعت، نوعی گردشگری با رعایت اصول اولیه در حفظ محیط زیست  و در راستای پایداری گونه ها و زیستگاههای طبیعی می باشد.

یکی از شاخصه‌های بارز مدیریتی در طراحی و احداث کمپ، مدیریت منابع انرژی بوده است. علی‌رغم داشتن برق شبکه ٬ گاز و آب، برآن شدیم تا از منابع انرژی پاک مانند انرژی خورشیدی استفاده کنیم. هم اکنون 70% آب گرم مصرفی کمپ از این طریق تامین می‌گردد.

از موارد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده از کشاورزی سنتی و یا کشاورزی آلی است.

ساده‌ترین راه استفاده از روش‌های سنتی و احیاء آن، عدم استفاده از کودها و سموم  شیمیایی در تولید محصولات اعم از گیاهی و دامی می‌باشد.  ما مطلقا از کودها و سموم شیمیایی در فرآوری محصولات خود استفاده نمی‌کنیم. کشاورزی ارگانیک با اکولوژی هماهنگ است و باعث تثبیت بافت خاک، حفظ چرخه آب، چرخه کربن، چرخه مواد غذایی و آلودگی کمتر زمین وآب و هوا می گردد.

اکو کمپ متین آباد در کنار فعالیت در حوزه گردشگری، همواره در تلاش برای حفظ و حراست از محیط زیست و پوشش گیاهی و جانوری این منطقه بوده است و تمامی تلاشش را برای آبادانی و اعتلای فرهنگ زیست محیطی بکار برده است.

به امید اینکه حفظ محیط طبیعی روز به روز بیشتر جزوی از دغدغه های روزانه تمام مردم این کره آبی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا