معرفی اکو کمپ متین آباد

متین آباد اکو کمپ

منطقه نمونه گردشگری متین آباد

منطقه نمونه گردشگری متین آباد نخستین اکوکمپ ایران، در ۲۵ کیلومتری شمال نطنز و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی کاشان قرار دارد که در سال 2010 با هدف  توسعه گردشگری پایدار و مسئولانه و حمایت از جامعه محلی و زیست بوم منطقه احداث شد.

این مجموعه به علت فعالیت‌های اکوتوریستی خود در سال 2014 از سوی سازمان ملل (UN DESA) به عنوان یکی از هجده سایت برتر جهان ازنظر بهترین عملکرد شناخته و معرفی و در سال 2015 نیز موفق به کسب جایزه صلح و محیط زیست دکتر تقی ابتکار شد.

«اکو توریسم» سفری مسئولانه و داوطلبانه به مناطق طبیعی و بکر و تخریب نشده است؛ به طوری که نه تنها حداقل آسیب به محیط زیست منطقه وارد وهمچون میراثی برای آیندگان حفظ شود، بلکه درعین حال با مشارکت جامعه محلی مقصد نیز موجب ارتقاء و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها شود. سفرهای اکوتوریستی با هدفی ورای سفر کردنِ صِرف و گذراندن اوقاتی خوش در مقصد گردشگری صورت می‌گیرد. هدف از آن آموزش، مشاهده و درک عمیق زیبایی‌های طبیعی، گیاهی، جانوری منطقه، احترام به ارزش‌ها، فرهنگ و شیوه زندگی مردم جامعه محلی و درآمیختن با آن‌ها است.

ارائه انواع اقامت با استفاده از مصالح بومی، آموزش و ایجاد اشتغال برای افراد بومی در کادر اجرایی اکوکمپ و درنتیجه کمک به کاهش مهاجرت بومیان منطقه، استفاده از انرژی خورشیدی، احداث مزرعه ارگانیک، پرورش شتر و شترمرغ، احداث زمین بازی کودک با استفاده از مصالح بومی از جمله فعالیت های منطقه نمونه گردشگری متین آباد محسوب می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا