نطنز، شهری خوش آب و هوا

نطنز، باغ شهر تاریخی و مرکزی ایران، در استان اصفهان، در میانه راه اصفهان و کاشان، در 70 کیلومتری جنوب شرق کاشان و در دامنه کوه های کرکس واقع شده است.

شهرت نطنز بیشتر به علت آب و هوای دلپذیر و محصولات طبیعی و میوه های منطقه، به ویژه گلابی آن است. نطنز در زبان پهلوی به معنی مکانی خوش آب و هوا است.

از تاریخچه نطنز تا سده 7 هجری چندان اطلاعات موثق و مستندی در دست نیست و قدمت بسیاری از آثار تاریخی آن به سده 7 هجری باز می گردد. از جاذبه های دیدنی آن آتشکده ای ساسانی در نزدیکی مسجد جامع نطنز است. خود مسجد جامع مجموعه ای است از چند بنای متعلق به دوره اولجایتو، فرمانروای ایلخانی، و پسرش، ابوسعید. سایر جاذبه های دیدنی نطنز عبارت است از: حمام تاریخی افوشته متعلق به قرن 14 که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است؛ کاروانسرای صفوی دوره شاه عباس؛ مسجد جامع سرشک (دوره ایلخانی) و درختان چنار کهنسال اطراف آن؛ منطقه نمونه گردشگری متین آباد، نخستین و تنها اکو کمپ کویری ایران.  گنبد باز که به دستور  شاه عباس صفوی ساخته شده است و امامزاده سلطان گروه آباد در دامنه کوه های کرکس، در 10 کیلومتری مرکز شهر نطنز، از دیگر جاذبه های آن به شمارمی روند. نطنز، به علت هوای دلپذیر و چشم اندازهای طبیعی و زیبای آن یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود.

از مراسم سنتی نطنز می توان به نخل گردانی و پنجشنبه بازار اشاره کرد. نخل در مراسم نخل گردانی، سازه ای چوبی و عظیم، همچون تابوتی بزرگ، است که در مراسم عاشورا، در حالی که از پارچه های سبز و مشکی پوشانده شده، به عنوان نماد شهدای عاشورا بر دوش خیل عزاداران حمل می شود.

کارگاه های صنایع دستی همچون چینی (با روش دستی)، پارچه بافی، خراطی، سفالگری و قالی بافی از دیگر جاذبه های نطنز به شمار می روند.

فاصله نطنز تا منطقه نمونه گردشگری متین آباد 38 کیلومتر (حدود 45 دقیقه)  است.