خدمات تفریحی

از امکانات تفریحی منطقه نمونه گردشگری متین آباد می‌توان به شترسواری، دوچرخه سواری، رصدستارگان، بازدید از مزارع ارگانیک، بازدید از مزرعه پرورش شتر، شترمرغ، اسب و انواع پرندگان بومی و خانگی نام برد.

شتر سواری:

در حال حاضر 27 نفر شتر جهت سرویس دادن به گردشگران در مجموعه متین آباد تربیت شده‌است که بسیاری از آنها چهره‌های آشنا درسریال‌ها و فیلم‌های سینمایی تاریخی زیادی می‌باشند. خان قدیمی ترین شتر متین آباد است که برای خیلی از مسافران همیشگی کمپ نام آشناست.به غیر از خان، شترهای آرام و دلنشین دیگری هم هستند که دارای اسامی مانند:برفی، طوسی، آهو، گلی، حنا و … می‌باشند.

شترسواری در میانه کویر لذتی فراموش نشدنی دارد آنگاه که بالای جحاز روی شترها می‌نشینی، نزدیک می‌شوی به خورشید و آسمان بی‌همتا جایی که پاهایت بالاتر از درخچه‌های صبور تاغ قرار می گیرند و صدای زنگوله‌های کاروان می پیچد و دیگر از اینجا به بعد هیچ چیز نیست مگر اعجاز مطلق کویر.

هزینه شتر سواری برای پانزده دقیقه:

هر نفر 500,000 ریال

دوچرخه سواری:

دوچرخه‌سواری، یکی‌دیگر از تفریحات مهیج و هیجان انگیز در منطقه نمونه گردشگری متین آباد است. وجود پیست خاکی مناسب در راستای بافت منطقه و دوچرخه‌هایی مناسب می‌تواند تجربه‌ای فراموش نشدنی در دل کویر بی انتها باشد. تا آنجا که رکاب می‌زنی و نسیم خنک صحرا صورتت را نوازش می‌کند و تا چشم کار می‌کند ماسه طلایی است و سکوت و جاده بی‌انتها.

دوچرخه‌های موجود جهت استفاده مهمانان مجموعه متین آباد 30 عدد می‌باشد که از این میان تعدادی دوچرخه مخصوص استفاده کودکان، نوجوانان و البته بانوان تهیه شده‌است.

رصد ستارگان:

رصد ستارگان و سحابی‌ها در دل آسمان اسرارآمیز کویر می‌تواند بخش متفاوتی از خدمات تفریحی مناطق کویری و بیابانی باشد.

آسمان لاجوردی روز کویر و سوسوی ستارگان درخشان در شب می‌تواند چشمان هر مسافر بیابان‌گرد رمیده دلی را شفا دهد. شب که فرا می‌رسد مهمانی ستارگان نیز آغاز می‌شود و اینجا همه دعوتند برای دل بستن به سقف دوار آسمان و رها شدن در گنبد مینای آسمان کویر.

طبقه دوم کاروانسرا منطقه نمونه گردشگری متین آباد و همچنین محوطه مجموعه می‌تواند محل مناسبی برای علاقمندان و دلدادگان آسمان و کهکشان باشد.

با توجه به زیبایی فوق العاده شب های کویر و امکان دیدن ستارگان در دل آسمان شب, مکان‌های مناسب برای دیدن ستارگان همراه با تجهیزات لازم جهت رصد آنها پیش‌بینی شده تا علاقه مندان بتوانند از آن بهرهمند شوند.

دلیجان:

از دیگر تفریحاتی که کل خانواده در کنار هم می‌توانند از آن بهرمند شوند سواری بر دلیجان می‌باشد.

دلیجان به عنوان نوعی خدمات تفریحی برای رفاه حال مسافرانی که نمی‌خواهند پیاده به رمل‌های کویری بروند تدارک دیده شده‌است تا مسیر مجموعه تا رمل‌ها در هیجان سرعت دلیجان همراه با صدای شادی و قهقهه کودکان و سایر مسافران طی شود. طاق‌ها و گزهای کویری با سرعت از مقابل چشمانمان می گذرند و پس از دقایقی، رمل‌های کویری با شکوه هرچه تمام تر در مقابل‌مان ظاهر می‌شوند. با هیجانی وصف‌ناپذیر پای بر دامنه نرم و لغزنده رمل‌ها گذاشته و شعفی کودکانه سراپایمان را فرامی‌گیرد. بر فراز رمل‌ها خود را بیش از هر زمان به آسمان نزدیک می‌بینیم. از دور پرنده‌ای بر شاخه یکی از بوته‌های کویری می‌نشیند؛ اینجا زیستگاه زاغ بور، تنها پرنده اندمیک ایران است…

هزینه دلیجان برای رفت و برگشت یا برای هر یک ساعت:

هر نفر 300,000 ریال

مزارع ارگانیک:

بدلیل شرایط خاص اقلیمی منطقه, انواع صیفی‌جات و سبزی‌جات متناسب با فصول مختلف در مزرعه کمپ کشت می‌شود که تماما بدون استفاده از سموم شیمیایی بوده و بصورت ارگانیک تولید می‌گردند، علاوه بر آن باغ‌های انار، پسته و دیگر میوه‌های فصلی به عنوان بخشی از خدمات تفریحی در دسترس گردشگران قرار دارد.

مزرعه پرورش شتر:

در قسمت شمال منطقه نمونه گردشگری متین آباد فضایی برای پرورش و نگهداری شتر در نظر گرفته شده است. در حال حاضر تعداد 12 نفر از آنها جهت خدمات تفریحی و سواری استفاده می شود و بقیه در حال آموزش بوده که در آینده به گروه سواری ملحق می‌شوند, اکثر شتر های سواری دارای اسامی مانند: حنا, جمیله,  خان, برفی, طوسی, آهو, سالار, گلی,… می باشند.

مزرعه پرورش شترمرغ:

در مزرعه پرورش شتر مرغ تعدادی شتر مرغ بالغ و تخم گذار به مساحت 3000 متر مربع وجود دارد. یکی از اهداف آینده توسعه مزرعه پرورش شترمرغ و استفاده از آن در رستوران می‌باشد که در آینده نزدیک در محل دیگری تکثیر آنها شروع خواهد شد.

پرورش مرغ، خروس و پرنده ها:

در کنار محل نگهداری شترها، تعدادی مرغ، خروس، بوقلمون و سایر پرنده‎ها بومی و خانگی از جمله کبوتر جهت بازدید میهمانان در نظر گرفته شده است، در نظر داریم در آینده از ماکیان محلی جهت استفاده در رستوران بهره‌مند شویم.

مزرعه پرورش اسب:

در حال حاضر شروع به پرورش و نگهداری اسب‌های اصیل ایرانی نموده‌ایم که خوشبختانه با آب‌و‌هوای منطقه سازگاری داشته‌اند و به عنوان خدمات تفریحی برای استفاده میهمانان مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا