جشن شب یلدا در منطقه نمونه گردشگری متین آباد

جشن شب یلدا

شب یلدا از جشن های سنتی و آیین‌هایی‌ست که از نیاکان ما بر جای مانده است. در این شب که 1 دقیقه طولانی‌تر از شب‌های دیگر است، خانواده‌های ایرانی دور هم جمع می‌شوند و فال حافظ می‌گیرند. در ادامه همراه ما باشید.

شب یلدا چیست؟

شب یلدا یا شب چله گذری‌ست از آخرین روز از فصل پاییز به نخستین روز از فصل زمستان که این گذر از 30 آذر به 1 دی طولانی‌ترین شب سال را شکل می‌دهد. ما ایرانیان از کهن تا به امروز با باور اینکه فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند‌تر شده و تابش نور ایزدی فزونی می‌یابد، پایان پاییز و آغاز زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خوانیم و برای آن جشن بزرگی در کنار نزدیکان با سفره‌ای از بهترین‌ها برپا می‌کنیم.

مراسم جشن شب یلدا در اکو کمپ متین آباد
مراسم جشن شب یلدا در اکو کمپ متین آباد

منطقه نمونه گردشگری متین آباد برای حفظ این آیین باستانی و همینطور به علت حضور گسترده و صمیمانه مهمانانی که از جای جای ایران عزیز حضور پیدا کرده بودند، به مدت 3 شبانه روز این جشن بزرگ و محبوب ایرانیان را برپا می‌کند و جشن شب یلدا را با قلمی خوش در ذهن تمامی مهمانانش ثبت می‌کند. جشن شب یلدا هر سال در اکو کمپ متین آباد برگزار می‌شود و در تاریخ مقرر می‌توانید این رویداد را رزرو کنید.

بیشتر بخوانید: جشنواره انار و گلاب

در زیر می‌توانید ویدیو جشن شب یلدا سال‌های قبل را مشاهده کنید:

در رویداد شب یلدا، محفلی دوستانه و گرم تا بامداد روز دیگر با موسقی اصیل ایرانی به همراه حافظ خوانی برگزار خواهد شد و با آجیل مخصوص شب یلدا و میوه‌های خوش رنگ پاییزی از مهمانان پذیرایی می‌شود و مهمانانی که همچنان خواستار طولانی‌تر کردن این شب هستند به دور آتشی گرد هم می‌آیند و با داستان‌های فکاهی و شاد از قدیم و حال شب یلدای هر سال را به انتها می‌رسانند.

  • تاریخ برگزاری مراسم شب یلدا: از 30 آذر (به مدت 3 شب)
  • فعالیت‌های شب یلدا: حافظ خوانی – نواختن موسیقی محلی سرنا و موسیقی اصیل ایرانی – شب نشینی دور آتش
  • امکانات: پذیرایی با انار سرخ و هندوانه شیرین و آش رشته و تنقلات

رزرو جشن شب یلدا

برای رزرو جشنواره انار و گلاب متین آباد می‌توانید به سایت رزرو آنلاین متین آباد بروید و اقامت خود را رزرو کنید یا با شماره 09210617336 تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا