هدف از تاسیس

آنچه که ما را به احداث این کمپ واداشت ٬ بیشتر از هر چیز تضادهای طبیعی موجود در طبیعت منطقه بود. تضاد رنگها ٬ عوارض زمین ٬ پوشش گیاهی ٬ دشت و مزرعه ٬سبزی و خشکی و … .

ما نیز اهداف سفر را با توجه به داشته ها اینطور تعریف کردیم: سفر برای گردش در جاذبه های طبیعی منطقه جهت فراگیری از طبیعت، تماشای حیات وحش منحصربفرد منطقه شامل پرندگانی از قبیل زاغ بور، هوبره ، تیهو و چکاوک ، آشنایی با پوشش گیاهی منحصر بفرد کویری و گیاهان زراعی و کشاورزی محلی ، عکاسی از مناظر بدیع ، رصد ستارگان در شب و ماجراجویانه تر از اینها ، شترسواری٬ پیاده روی و دوچرخه سواری در کویر استفاده از ویژگیهای آب و هوایی بهمراه آرامش موجود در منطقه و مدیتیشن بر روی شنهای کویری بنوعی گردشگری سلامت را برای ما تعریف می کند.

تنوع فرهنگی در سنت ها و آداب و رسوم ٬ گردشگری رویدادهای منطقه را به رخ می کشد تا آنجا که به مناسبت های مختلف٬ بهانه ای برای جمع شدن کنار هم داریم. برداشت محصولات مختلف ( گندم٬ انار و …) و جشنهای مذهبی، نیمه شعبان، عید فطر و … همچنین چشنهای باستانی مانند مهرگان ٬ سده ٬ چهارشنبه سوری و یلدا این بهانه ها را پر رنگ تر می کند.

تاسوعا و عاشورا در ابیانه به فاصله 40 کیلومتری ٬ اربعین و چهل و هشتم در جوار مرقد امامزاده آقا علی عباس (ع) به فاصله 5 کیلومتری و قالیشویان در اردهال به فاصله 100 کیلومتری و وجود 32 امامزاده و بقاع مذهبی شهرستان نطنز نیز برای اهل زیارت و معنویت جایگاه با اهمیتی را دارند.

مکان جغرافیایی متین آباد و قرار گرفتن آن در نزدیکی دو شهر بزرگ کاشان و اصفهان از یکطرف و نزدیکی به طبیعت کویر و کوهستان از طرف دیگر٬ تنوع و گوناگونی سفرهای گردشگری کوتاه مدت را امکان پذیر کرده است.

ساکنین فعلی این دشت مردمانی هستند که در کمتر از 300 سال پیش بعلت شرایط نسبتاً مناسب (وجود آب ، خاک حاصلخیز…) در این دشت ساکن شده اند اگر چه شواهد از حضور متناوب آنها در دوره های قبل نیز موجود است .

مراحل ساخت

در طراحی و ساخت سازه های کمپ متین آباد ، موارد مختلفی در نظر گرفته و رعایت شده است. از اساسی ترین آنها میتوان توجه به سبک معماری سنتی و بومی ایرانیان ساکن حاشیه کویر اشاره کرد.ترکیب این سبک معماری با طبیعت باز و دلگشای اطراف، تلاش در کاهش اثرات منفی سازه ها به طبیعت اطراف و مناظر طبیعی کوه و کویر را دارد.

احداث چادرها بدین سبک نیز به نوعی یاد آور طریقه سکونت مردمان عشایری حاشیه کویری و احیای بادیه نشینی آنها می باشد.

انرژی پاک

در پروژه کمپ به آرامی پیشرفت کردیم . به منظور پیشگام بودن کمپ متین آباد در کشورباید تعدادی برنامه طبیعی به منظور حفظ محیط زیست درنظر می گرفتیم.
در ابتدای پروژه جهت ساختمان سازی باید خط برق می کشیدیم و هم اکنون مجهز به خط برق 250 کیلو وات فشار قوی هستیم.
فصل تمایز ما ساختمانهای آجری و بتنی و لامپ های کم مصرفی است که در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.
به منظور عملی کردن نکات فوق به مهمانانمان وسایل برقی کم مصرف و محدود عرضه میداریم .
منابع دیگر انرژی عبارت است از گاز طبیعی که جهت آشپزی و گرما مورد استفاده قرار می گیرد.

به منظور بهبود رهنمودهای حفظ و جایگزینی محیط زیست، از منابع انرژی دیگری مانند انرژی خورشیدی و انرژی بادی با ظرفیت گرمایی آب در حمام و آشپزخانه برای 100 نفردر روز، که در سایت یافت می شود استفاده می کنیم.
انرژی حرارتی خورشیدی 70% انرژی مورد نیاز ما در کمپ و مابقی آنرا انرژی گاز تامین می کند.

مدیریت بازیافت

در راستای رسیدن به یک تولید پایدار و نهایتا استمرار در خدمات پایدار در صنعت توریسم و کلیه صنایع خدماتی دیگر نیازمند به طراحی و اجرای مدیریت های پایدار می باشیم.

مهمترین مدیریت ما ، مدیریت تولید و مصرف است. چون تولید ما رابطه تنگاتنگی با طبیعت ، سنت و ارزشهای مردم بومی دارد و لازم است در مصرف نیز این مدیریت اعمال گردد. ما برای مصرف بهینه آب در کمپ با بکارگیری ابزار و شیرآلات در سیستم های بهداشتی، نصب تراکت های آموزشی و تشویقی و ترویجی برای بهتر مصرف کردن آب و حداقل استفاده از شوینده های شیمیایی برای حفظ منابع آبهای زیرزمینی اقدام کردیم.

مصرف آب در سیستم های آبیاری کشاورزی و باغی کمپ نیز کنترل شده و با استفاده از سیستم های تحت فشار قطره های و بارانی اجرا شده است.در جمع آوری زباله مخصوصا اجرای تفکیک در مبدا ، آموزش برای حداقل تولید زباله و اطلاع رسانی به میهمانان جهت حفظ و رعایت اطول اولیه محیط زیست اجرا شده است.