معرفی اتاق گوشواره اکو کمپ متین آباد

لوازم اتاق گوشواره

اتاق گوشواره در معماری سنتی ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. این اتاق مخصوصا در دوران صفویان و در اصفهان بسیار مهم بوده است و در بیشتر بناهای آن عصر می‌توانید وجود این اتاق را مشاهده کنید. در این مطلب به معرفی اتاق گوشواره اکو کمپ کویری متین آباد می‌پردازیم.

اتاق گوشواره چیست؟

اگر خانه‌های قدیمی ایرانی و عمارت‌های دوران صفوی را دیده باشید باید اتاق شاه نشین که بلندترین اتاق عمارت است را بشناسید. به اتاق‌های اطراف اتاق شاهنشین، اتاق گوشواره می‌گویند. معمولا اتاق گوشواره کوچک‌تر از اتاق شاه نشین هستند و در گذشته استفاده‌های زیادی از این اتاق‌ها می‌شد.

اتاق گوشواره
نمایی از اتاق گوشواره

هنگامی که خان‌ها و پادشاهان در گذشته مهمانان بسیاری داشتند و ظرفیت اتاق شاه نشین پر می‌شد، مهمانان را در اتاق گوشواره پذیرایی می‌کردند و همانجا هم اقامت می‌گزیدند.

ویژگی‌های اتاق گوشواره چیست؟

اتاق گوشواره در امتداد و اطراف اتاق شاه نشین قرار دارد و از اتاق شاه نشین کوچک‌ترند. اتاق‌های گوشواره سقفی گنبدی شکل دارند. این طراحی معماری گنبدی در گذشته به دو دلیل بوده است. اول به دلیل خنک و مطبوع بودن فضای اتاق (هوای گرم در بالای اتاق جمع می‌شد و هوای سرد در پایین اتاق)، و همچنین صدا در این محیط می‌پیچید و به خوبی به گوش‌ها می‌رسید.

به همین دلیل در عمارت عالی قاپو و دیگر عمارت‌ها و خانه‌های تاریخی ایران از جمله خانه‌های تاریخی در کاشان، نوازندگان موسیقی، مجلس خود را در اتاق گوشواره برگزار می‌کردند تا نوای موسیقی‌شان گوش‌های شنونده را جادو کند.

اتاق گوشواره چیست
میز و صندلی غذاخوری در اتاق گوشواره وجود دارد

در گذشته با باز کردن درهای اتاق گوشواره، اتاق گوشواره را به اتاق شاه نشین متصل می‌کردند و این اتاق‌ها به یکدیگر راه داشت. در اکو کمپ کویری متین آباد اما این دو اتاق به وسیله یک راهرو پل مانند به یکدیگر وصل هستند اما حریم شخصی این دو سوییت کاملا از هم جداست.

امکانات سوییت گوشواره اکو کمپ متین آباد

پرظرفیت‌ترین و گرانترین سوییت اکو کمپ کویری متین آباد یعنی اتاق گوشواره 5 تخت دارد. 2 تخت 2 نفره و یک تخت 1 نفره. علاوه بر 5 نفر اصلی که می‌توانند در این سوییت اقامت داشته باشند، 3 نفر همراه نیز می‌توانند در آن اقامت کنند. در واقع ظرفیت اتاق گوشواره جمعا 8 نفر است.

از امکانات اتاق گوشواره که بسیار لوکس و دیدنی‌ست می‌توان به حوله، ملحفه، شامپو و صابون مایع، یخچال هتلی، تلویزیون صفحه تخت با قابلیت پخش تمامی کانال‌های صدا و سیما، سشوار، رخت آویز، آیینه، میز ناهار خوری، مبلمان و … اشاره کرد. این اتاق دارای سرویس فرنگی و حمام مستقل است، مهمانان برای استفاده از دستشویی ایرانی می‌توانند به دستشویی عمومی تعبیه شده در اکو کمپ که فاصله چندانی با اتاق ندارد مراجعه کنند.

اتاق گوشواره متین آباد
اتاق گوشواره نورگیر بسیار خوبی دارد

تخت‌ها تشک خوشخوای گرم و نرم دارند که یک استراحت طولانی و راحت را تضمین می‌کنند. 3 نفر همراه باید از رختخواب‌های پنبه‌ای نرم به صورت کف خواب استفاده کنند و تجربه‌ای مانند خانه مادربزرگ‌ها در قدیم داشته باشند.

کولر آبی وگازی در تابستان مهمانان را خنک و شوفاژ و فن کوئل و کرسی در زمستان آن‌ها را گرم می‌کنند. پس هیچ جای نگرانی از این بابت نمی‌توان داشت. کافی شاپ نیز بسیار نزدیک اتاق گوشواره است.

شما می‌توانید تنها با چند قدم به کافی شاپ برسید و در فضای روباز آن به تماشای آسمان پرستاره بنشنید و یک چای گرم را در سرمای شب کویر بنوشید. خاطره‌ای که فراموشتان نخواهد شد.
از اتاق گوشواره ویوی ابدی خواهید داشت، ویوی کامل به اکو کمپ کویری متین آباد، کویر متین آباد و کوه‌های کرکس هر آن چیزی‌ست که اتاق گوشواره از این حیث به شما پیشکش می‌کند.

موقعیت مکانی اتاق گوشواره

اتاق گوشواره اکو کمپ کویری متین آباد در قسمت جنوبی عمارت و در امتداد اتاق شاهنشین قرار دارد. همانطور که می‌دانید اتاق شاهنشین بلندترین قسمت عمارت در معماری ایرانی‌ست، به همین دلیل اتاق گوشواره هم در طبقه دوم اکو کمپ و در بلندی قرار دارد.

موقعیت اتاق گوشواره
موقعیت اتاق گوشواره در طبقه دوم است

به همین منظور شما باید از حیاط اکو کمپ متین آباد که حوض زیبایی هم دارد، چند پله را بالا بروید تا به اتاق گوشواره و گنبد بزرگش برسید.

دیگر اتاق‌های متین آباد:

جمع بندی

اگر اتاق گوشواره در خانه‌های تاریخی را دیده باشید و به معماری ایرانی علاقه داشته باشید، یک شب اقامت در اتاق گوشواره به همراه خانواده‌تان می‌تواند رویایی باشد. معمولا اتاق گوشواره را افرادی که با تور می‌آیند یا خانواده‌ای پر جمعیت هستند، رزرو می‌کنند، پس اگر شما هم تا 8 نفر هستید و یک اقامت لوکس می‌خواهید که تمامی نیازهای شما را برطرف کند، رزرو انلاین اتاق گوشواره اکو کمپ کویری متین آباد بهترین گزینه برای شماست.

قصد سفر به استان اصفهان را دارید و در جستجوی یک اقامتگاه کویری هستید؟ برای رزرو اقامتگاه کاشان، اکو کمپ متین آباد گزینه مناسبی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا