کومه چیست؟ (معرفی کومه در اکو کمپ متین آباد)

کومه دو تخته

کومه از محبوب‌ترین اقامتگاه‌های اکو کمپ کویری متین آباد است که گردشگران کویری آن را بسیار دوست دارند. چون هم حس سنتی و روستایی را به انسان القا می‌کند و هم به دلیل امکانات بی نظیر، حس مدرنیته را ارمغان می‌آورد. با این مطلب همراه باشید تا به معرفی کومه سنتی در اکو کمپ متین آباد بپردازیم.

کومه چیست؟

کومه یا کوخ ( به انگلیسی: Hut) در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. می‌توان گفت انسان‌های اولیه اولین کومه‌ها را ساختند. کومه به مکانی گفته می‌شود که با مصالح سنتی و بومی مانند چوب و کاهگل ساخته می‌شود.

کومه چیست؟
نمای کومه متین آباد

معمولا کومه‌ها برای اقامتگاه موقتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای مثال کشاورزان برای استراحت و در امان ماندن از نور خورشید در مزرعه خود کومه می‌ساختند و به آن پناه می‌بردند.

کومه سنتی یک اتاق نسبتا کوچک و محقر است. از آنجا که به راحتی می‌توان آن را ساخت در طول تاریخ بشر بسیار کاربر داشتند. در اکوکمپ کویری متین آباد نیز دو نوع کومه وجود دارد، یکی از آن‌ها سقف گنبدی دارد که صدا درون آن به شکل زیبایی می‌پپیچد و دیگری کومه با سقف ساده است. از نظر امکانات نیز کومه‌های متین آباد به دو دسته سنتی یا کف خواب و کومه دو تخته تقسیم می‌شود.

ویژگی‌های کومه چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم کومه از مصالح سنتی ساخته می‌شود و نمایی کاملا روستایی دارد. کومه‌ها معمولا از نی، کاهگل، کاه، علف و … ساخته می‌شود. معماری کومه‌ها معمولا مربع شکل یا مستطیل شکل هستند. سقف کومه با توجه به آب و هوا و نوع معماری روستایی ممکن است متفاوت باشد. در مکان‌های بارانی سقف کومه را شیب‌دار می‌سازند تا باران در آن جمع نشود، در مناطق کویری ممکن است سقف کومه گنبدی شکل یا صاف باشد.

کومه سنتی
کومه گنبد دار

در اکو کمپ کویری متین آباد 13 کومه دو تخته و 8 کومه سنتی، جمعا 21 کومه وجود دارد که میزبان گردشگران این اکو کمپ است. قیمت کومه‌ها بسیار اقتصادی هستند و امکانات و رفاه خوبی را نیز رقم می‌زنند. شاید به همین دلیل است که این اتاق‌های سنتی از محبوبیت خاصی برخوردارند.

امکانات اتاق کومه اکو کمپ متین آباد

کومه اکو کمپ متین آباد به دو دسته دو تخته و سنتی تقسیم می‌شود. 13 کومه دو تخته و 8 کومه سنتی قابل رزرو هستند. در این کومه‌ها امکاناتی نظیر حوله، ملحفه، شامپو و صابون مایع، یخچال هتلی، سشوار، رخت آویز، آیینه وجود دارد. نبود تلویزیون در این اتاق‌ها به دلیل حفظ سنتی بودن و روستایی بودن آن است تا هر چه بیشتر حس بودن در طبیعت و دور بودن از تکنولوژی را القا کند.

اتاق کومه متین آباد
فضای داخلی کومه سنتی (کف خواب)

کومه های اکو کمپ کویری متین آباد دارای سرویس فرنگی و حمام مستقل هستند. برای استفاده از دستشویی ایرانی باید از دستشویی عمومی تعبیه شده در اکو کمپ استفاده کنید. همچنین در تابستان از کولر آبی برای خنک کردن فضای کومه استفاده می‌شود و در زمستان بخاری گازی و شوفاژ و کرسی برای فرار از سرمای شب کویر در اتاق‌ها تعبیه شده است.

برخی از کومه‌ها سقف گنبدی دارد که صدا درون آن می‌پیچد و حس و حال جالبی را ایجاد می‌کنند، اما برخی دیگر سقف معمولی دارند. شما می‌توانید با مسئول رزرو درباره انتخاب کومه مشورت کنید.

تفاوت کومه سنتی با کومه دو تخته چیست؟

کومه سنتی با کومه دو تخته از نظر معماری و امکانات هیچ تفاوتی ندارند. تنها تفاوت میان این دو در کف خواب بودن و تخت داشتن است. کومه دو تخته درون آن دو تخت یک نفره با تشک خوشخواب وجود دارد. ظرفیت پذیرش کومه دو تخته 2 نفر همراه با 1 نفر اضافه است.

کومه به انگلیسی
موقعیت کومه دوتخته و کومه سنتی

در کومه سنتی یا همان کف خواب، ظرفیت پذیرش 2 نفر همراه با 2 نفر اضافه است. در این کومه‌ها خبری از تخت نیست و برای معمانان تشک پنبه‌ای نرم و گرم به سبک قدیمی و مادربزرگی تعبیه شده است. همچنین در کومه سنتی متین آباد در زمستان می‌توانید از کرسی استفاده کنید، در حالی که در کومه دو تخته این امکان وجود ندارد. شاید بخواهید با سپنج که شبیه کومه است نیز بیشتر آشنا شوید، پس اینجا کلیک کنید.

موقعیت مکانی کومه‌ها

کومه‌ها در بخش بیرونی ساختمان متین آباد و در دل کویر قرار دارند. این اتاق‌ها با فاصله مناسبی از یکدیگر قرار گرفتند تا آرامش و حریم شخصی گردشگران و مهمانان اکوکمپ به صورت کامل رعایت شود.

دیگر اتاق های اکو کمپ متین آباد:

جمع بندی

کومه از ارزانترین و اقتصادی‌ترین اتاق‌های اکو کمپ کویری متین آباد است. حس روستایی و سنتی این کومه‌ها نوستالژی خانه‌های مادربزرگ و پدربزرگ‌های قدیمی را بازسازی می‌کند و این حس را می‌دهد که کاملا از محیط شهری دور شدید و خود را به دل طبیعت سپردید. برای رزرو کومه سنتی و دیگر اتاق‌های اکو کمپ کویری متین آباد اینجا کلیک کنید.

قصد سفر به استان اصفهان را دارید و در جستجوی یک اقامتگاه کویری هستید؟ برای رزرو اقامتگاه کاشان، اکو کمپ متین آباد گزینه مناسبی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا