24 مرداد روز ملی محیط بان

روز ملی محیط بان

محیط‌بانان خدمت بزرگی به کشور می‌کنند، به همین دلیل نیاز بود تا روزی را با نام روز محیط بان نامگذاری کنند. یک روز جهانی در این مورد وجود داشت، اما برای محیط بانان ایرانی کافی نبود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

روز محیط بان چه تاریخی است؟

روز محیط بان در جهان به مناسبت سالگرد تاسیس فدراسیون بین‌المللی محیط بانان (International Ranger Federation – IRF) نامگذاری شده است. 31 جولای مصادف با 9 مرداد روز جهانی محیط بان است. از آنجا که محیط بانان کشورمان خدمت پاک و صادقانه‌ای را ارائه می‌دهند نیاز به یک روز ملی محیط بان بود. به همین دلیل مسئولین با تلاش‌های فراوان برای نامگذاری یک روز به عنوان روز ملی تلاش کردند.

روز محیط بان
تصاویری از محیط بانان آفریقایی

24 مرداد روز ولادت ضامن آهو، روز ملی محیط بان نامگذاری شده است. روز سبز پوشان بی ادعا، فرشته‌های حافظ جانداران و گیاهان بی‌دفاع این سرزمین ،روز بی ادعاترین و مظلوم‌ترین وظیفه شناسان این خاک غریب است.

در این ایام بی مهری هر دم خبری ناگوار از وضعیت نابسامان محیط بانان کشور به گوش می‌رسد و طبیعت ایران روز به روز تنهاتر می‌شود. نمی‌توان از وضعیت تلخ حقوقی و معیشتی، ساعات کاری زیاد، نبود تجهیزات مناسب و … چشم پوشی کرد. این در صورتی است که روز به روز به تعداد دوستداران تصنعی طبیعت افزوده می‌شود و حال آنکه تخریب، شکار و نابسامانی روندی صعودی در پیش گرفته است.

روز جهانی محیط بان
محیط بانان بی ادعا در طبیعت

ما نیز از طرف اکو کمپ متین آباد به سهم خود حمایت‌مان را از این قشر جان بر کف ابراز می‌نماییم و خواستاریم که این حمایت نه فقط یک رویداد تقویمی، بلکه لایحه‌ای مصمم و قوی برای حمایت همه جانبه از محیط بانان ایران در کمیسیون اجتماعی دولت اعلام و وصول شود.

به امید روزی که دیگر مردم تنها محیط‌بانان شهید و زخمی را نشناسند و با حساسیت و اهمیت این شغل پرسخاوت آشنا شوند و محیط‌بانان عزیزمان دیگر با دستان خالی مقابل گلوله شکارچیان سینه سپر نکنند.

جمع بندی

محیط بانان بی ادعا نیاز به روز ملی محیط بان داشتند تا صدای خودشان را به عنوان عضوی از محافظان طبیعت به گوش دنیا برسانند. این افراد که تمام هم و غمشان را برای محیط زیست گذاشتند می‌توانند در روز 24 مرداد در روز ولادت ضامن آهو جشن بگیرند و عهد کنند تا در مقابل دشمنان طبیعت بایستند.

قصد سفر به استان اصفهان را دارید و در جستجوی یک اقامتگاه کویری هستید؟ برای رزرو اقامتگاه کاشان، اکو کمپ متین آباد گزینه مناسبی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا