روز محیط زیست 1403: تاریخ، تاریخچه، شعار

روز محیط زیست

از هوایی که تنفس می‌کنیم تا آب که سر منشع حیات ماست، از تک تک درختان و گیاهان تا تمامی جانداران و حتی خاک زمینی که بر آن قدم می‌گذاریم همه و همه حمل کننده یک نام با ارزش و سخاوتمند است و آن محیط زیست است. روز جهانی محیط زیست هر سال به ما یادآوری می‌کند که زیستگاه ما ارزش بالایی دارد از این شعار روز محیط زیست برای هر سال تعیین می‌شود تا آگاهی ما نسبت به مسائل محیط زیستی بیشتر شود. با مجله متین آباد همراه شوید تا ببینیم روز جهانی محیط زیست 2024 چه روزی است؟

روز جهانی محیط زیست چه روزی است؟

روز جهانی محیط زیست (World Environment Day)  روزی است که از سوی سازمان ملل جهت افزایش آگاهی مردم برای حفظ و نگهداری محیط زیست و همچنین تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی و ‌جانوری، به‌عنوان روز محیط زیست انتخاب شده‌است. هر سال 5 ژوئن مصادف با 15 خرداد روز جهانی محیط زیست است. در این روز همه ما باید سعی کنیم بهترین‌ها را برای زمین و زیستگاه خود رقم بزنیم تا کمترین آسیب‌ها به آن وارد شود.

تاریخچه روز جهانی محیط زیست

تاریخچه این روز به 5 ژوئن سال ۱۹۷۲ یعنی ۴7 سال پیش برمی‌گردد، زمانی که برای نخستین بار کنفرانسی با موضوع انسان و محیط زیست توسط سازمان ملل متحد در شهر استکهلم سوئد برگزار شد. همزمان با برگزاری این مراسم، قطعنامه‌ای تصویب شد که تشکیل برنامه محیط زیست سازمان ملل (United Nations Environment Program) یا به اختصار UNEP را در پی داشت. این نشست به کنوانسیون استکهلم شهرت یافت و در آن حق برخورداری انسان از محیط زیست سالم همطراز با حقوق بشر شناخته و به کل جهان ابلاغ شد.

روز جهانی محیط زیست
روز جهانی محیط زیست در متین آباد

تاریخ آغاز این کنفرانس با عنوان روز جهانی محیط زیست وارد تقویم سراسری سازمان ملل متحد شد و هر سال در این روز با اجرای رویدادهایی از قبیل راهپیمایی‌های خیابانی، همایش‌های دوچرخه سواری، کنسرت‌های سبز، مسابقات نقاشی و مقاله‌نویسی، درختکاری و برنامه‌های بازیافت و پاکسازی روز جهانی محیط زیست را جشن می‌گیرند. این یک روز جهانی‌ست، به همین دلیل سراسر جهان در این روز به تکریم محیط زیست و طبیعت برمی‌خیزند و برای یک روز برای بشریت تلاش می‌کنند.

روز محیط زیست 1403 چه روزی است؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا امسال روز جهانی محیط زیست در تاریخ 15 خرداد نیست! دلیل این موضوع منطبق نبودن سال کبیسه میلادی با سال شمسی است، به همین دلیل روز محیط زیست 1403 مصادف با 16 خرداد است. در تقویم میلادی هر 4 سال یک‌بار سال کبیسه می‌شود. آخرین سال کبیسه میلادی سال 2020 بوده است و سال کبیسه میلادی بعدی نیز در 2028 خواهد بود. به همین دلیل شاید برخی تاریخ‌های شمسی مانند روز تولد و روزهای جهانی با یک روز تاخیر باشند.

شعار روز محیط زیست امسال چیست؟

شعار روز محیط زیست 2024 به نام (land restoration, desertification and drought resilience) به معنی فارسی احیای زمین، بیابان زدایی و مقاوم سازی در برابر خشکسالی است. تمرکز امسال دولت‌ها و ارگان‌ها بر روی این موضوعات خواهد بود و سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در بخش‌های بیابان زدایی و مقاوم سازی در برابر خشکسالی خواهد شد.

علت نامگذاری هر سال می‌تواند تاکید بر ارتباط جهانی، فعالیت مستمر بر روی موضوعات مهم روز جهان، آگاهی‌بخشی و ایجاد تعهد کشورها در راستای شعار روز محیط زیست باشد. این کره خاکی برای تمامی مردمی‌ست که در اینجا زیست دارند و آسیب به آن یکی از نشان‌های تخریب زندگی است. بدون محیط زیست سالم و طبیعت، یک جامعه با روح مرده خواهیم داشت که هیچ چیز خوشحالش نمی‌کند.

جمع بندی

منطقه نمونه گردشگری متین آباد به عنوان یک مجموعه اقامتی، گردشگری، تفریحی که در راستای اهداف توسعه گردشگری پایدار و مسئولانه و حفاظت از زیست بوم منطقه احداث گشته است و در مقام یکی از 18 سایت برتر جهان از سوی سازمان ملل (UN DESA) هر سال در 15 خرداد ماه با برگزاری مراسمی چون درختکاری و برنامه‌های بازیافت و پاکسازی این روز را گرامی می‌دارد. برای اطلاعات و آخرین اخبار متین آباد به سایت رزرو آنلاین و لینکدین متین آباد سر بزنید.

قصد سفر به استان اصفهان را دارید و در جستجوی یک اقامتگاه کویری هستید؟ برای رزرو اقامتگاه کاشان، اکو کمپ متین آباد گزینه مناسبی است.

1 در مورد “روز محیط زیست 1403: تاریخ، تاریخچه، شعار”

  1. desertification
    به معنای بیابان زدایی است
    اینجا بیابان زایی عنوان شده که اشتباه است.
    احیای زمین، بیابان زدایی و مقاوم سازی در برابر خشکسالی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا