بارش شهابی برساوشی

بارش شهابی بَرساوُشی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است که معمولاً از بیست و هفتم تیر ماه تا سوم شهریور ماه (بیش از یک ماه) ادامه دارد. این مدت بازه زمانی بلندی برای بارش شهابی محسوب می شود که بهترین موقعیت برای علاقمندان به رصد آسمان و کهکشان به شمار می آید. اوج این بارش شهابی معمولاً در بیست یکم و بیست دوم مرداد ماه هر سال رخ می‌دهد که اکو کمپ کویری متین آباد به عنوان منطقه نمونه گردشگری به مدت یک هفته پذیرای مشتاقان این پدیده آسمانی خواهد بود.

بارش شهابی بَرساوُشی یکی از جذاب‌ترین شهاب باران‌های سالانه است و آسمان کویر مناسب‌ترین مکان برای تماشای این رخداد زیبای طبیعی به شمار می‌رود. رصدگران می‌توانند در شرایط مناسب یعنی به دور از آلودگی نوری و در تاریکی مطلق بین 60 تا 100 شهاب را در ساعات اوج مشاهده کنند. بر اساس برخی پیش بینی‌ها و اطلاعات به دست آمده، در بارش امسال ممکن است کمی خوش‌شانس‌تر از سال‌های قبل باشیم و بتوانیم پیشامد کم نظیر رگبارهای شهابی را نیز مشاهده کنیم. این بارش از بخش شمالی صورت فلکی بَرساوُش جدا می‌شود و نقطۀ نورباران، بسیار نزدیک به ستاره گامای بَرساوُش است. بهترین زمان مشاهده جهت دیدن این بارش زیبا بعد از نیمه شب، حدود ساعت 3 بامداد در ارتفاع مناسب است. شهاب‌های این بارش با سرعت 59 کیلومتر بر ثانیه به جو زمین برخورد می کنند و باعث نور افشانی خیره‌کننده و جذابی می‌شود که دل هر عاشق به آسمان و کهکشان را به شوق می‌آورد.

امسال نیز مانند سال‌های گذشته، اکو کمپ کویری متین آباد با فراهم آوردن امکانات رصدی می‌تواند گزینه مناسبی برای ستاره‌شناسان و علاقمندان به نجوم و تمام عاشقان آسمان شب باشد. در بسیاری از فرهنگ‌ها دیدن شهاب سنگ با برآورده شدن آرزوها همسان است، پس امسال نیز کنار هم هستیم تا شبی پر فروغ را به صبحی روشن بدل کنیم. امسال در تور رصد ستارگان و تماشای رویداد بارش شهابی برساوشی با ما همراه باشید.

بارش شهابی برساوشی