کجای ایران بهترین آسمان شب کویر را دارد؟

کویر در شب

همه ما در برهه‌ای از زندگی‌مان، در تاریکی شب به آسمان نگاه کرده‌ایم، چیزی باورنکردنی در مورد ستارگان و فراتر از آن و راز فضا وجود دارد که ما انسان‌ها به آن جذب می‌شویم و نمی‌توانیم نگاه از آن برداریم. آیا تابه‌حال به مکان جدیدی رفته‌اید که از شهر دور بوده و تحت تأثیر آلودگی نوری زیاد قرار نگرفته باشد و به این‌که آسمان واقعاً چقدر پر از ستاره است خیره شده‌اید؟ اگر دوست دارید این تجربه‌ی لذت‌بخش را بچشید با اکو کمپ متین آباد همراه باشید.

آسمان شب در کویر چگونه است؟

آلودگی نوری مخرب‌ترین دشمن یک ستاره‌نگار است که بر درخشش ظریف سحابی‌ها، خوشه‌ها و حتی درخشش آتشین ابرهای متراکم ستاره‌ای که کهکشان راه شیری را می‌سازد، غلبه می‌کند.

رصد ستارگان در شب
شب پرستاره در کویر متین آباد

از کسی هم پنهان نیست که شهرهای بزرگ و کوچک پر از منابع کوچک و بزرگ آلودگی‌های نوری کوچک و بزرگ‌ هستند. تنها به همین دلیل، بهترین فرصت‌های رصد ستاره‌ها را تقریباً همیشه در مناطق دورافتاده روستایی، دور از نور شهرها و شهرک‌ها می‌توان یافت، دقیقا مانند کویر.


چرا آسمان کویر پرستاره است؟

از بهترین انتخاب‌هایی که برای رصد ستارگان دارید سفر به کویر است، اما چرا در کویر ستاره‌ها بیشتر است؟ همان‌طور که گفته شد بهترین مکان‌ها برای مشاهده ستاره‌ها جایی است که در آن خبری از آلودگی‌های نوری نباشد، یعنی جایی دور از شهرها و مناطق شلوغ. صحرا و کویر یکی از بهترین نقاط است که در آن خبری از نورهای مصنوعی نیست،

از طرفی در کویر روزهای ابری کمی وجود دارد و خیلی اوقات آسمان صاف و بدون ابر را خواهید دید و ستاره‌ها در شب کویر انگار به شما نزدیک‌ترند. همین عوامل سبب می‌شود کویرها یکی از بهترین مکان‌ها برای رصد ستارگان و دیدن آسمانی پرستاره و شگفت‌انگیز باشند.


بهترین مکان برای لذت از آسمان شب کویر

کویرهای زیادی در ایران وجود دارد که هرکدام جذابیت‌های خودشان را دارند. آسمان شب کویر بخشی از جذابیت‌های این مناطق شده و برای خیلی‌ها به‌ویژه دوستداران آسمان به‌عنوان جاذبه‌ای پرقدرت مطرح است.

کویر مصر

اگر کویر‌های ایران برای شما جذابیت داشته باشد احتمالا نام کویر مصر را زیاد شنیده‌اید که هر سال تورهای ایران (Iran Tours) بسیار زیادی به این مقصد می‌روند و برای یک سفر کوتاه هم می‌توانید روی آن حساب باز کنید. کویر مصر آسمان صاف و زیبایی دارد و می‌توانید از آسمان کویر ایران در این نقطه لذت ببرید.

آسمان صاف و زیبای کویر مصر و آرامش بی‌پایان آن

کویر طبس

کویر طبس با قرار گرفتن دور از آلودگی نوری مکانی شگفت‌انگیز برای ستارگان در ایران است. از سوی دیگر، کویرهای اطراف طبس به دلیل داشتن اقامتگاه‌های بوم گردی و جاذبه‌های تاریخی فراوان مانند کاروانسراهای باستانی، مقصد خوبی برای سفر هستند. منطقه نایبندان در کویر طبس از مناطق خاصی است که یک آسمان زیبا و پرستاره را در اختیار شما قرار خواهد داد.

کویر مرنجاب

آسمان شب کویر مرنجاب از موارد دیگری است که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. این کویر در نزدیکی کاشان واقع‌شده است، به همین دلیل هم برای کسانی که می‌خواهند از تهران یک سفر کوتاه و یک یا دوروزه به کویر داشته باشند یک سفر راحت و خوب خواهد بود.

کویر متین آباد

وقتی صحبت از مقاصد تفریحی برای تور کویر در ایران می شود، متین آباد یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود. این کویر که در 60 کیلومتری کاشان واقع شده است، هر آنچه یک فرد ماجراجو از تور کویر انتظار دارد را ارائه می‌دهد.

رصد ستارگان
رصد ستارگان در اکوکمپ متین آباد

متین آباد یک پاتوق عالی برای تجربه رصد ستارگان است زیرا آسمان شب در کویر این مکان شفاف، زیبا و مانند یک شیشه است. علاوه بر این‌ها متین آباد با داشتن نجومی مناسب ازجمله تلسکوپ و دوربین، مکانی مناسب برای رصد ستارگان و تورهای نجومی در ایران شناخته‌شده است.

جدا از مکان موردنظر، یکی از گزینه‌های بهترین مکان رصد آسمان شب برای گذراندن اوقاتی خوب و البته لذت بردن از زیبایی ستارگان، اقامتگاه کویری است.

اکو کمپ چیست؟

کمپینگ اکو برای توصیف کمپینگ‌های دوستدار محیط‌زیست استفاده می‌شود. این دوستدار طبیعت بودن البته شامل همه‌چیز می‌شود، از جایی که به کمپینگ می‌روید، نحوه رسیدن به آنجا، تجهیزاتی که استفاده می‌کنید و کارهایی که پس از حضور در آنجا انجام می‌دهید. همچنین ممکن است شنیده باشید که به این نوع کمپ‌ها «کمپینگ زباله صفر» یا «کمپینگ پایدار» می‌نامند.

در سال‌های اخیر گشت‌وگذار در طبیعت، رفتن به نقاط بکر و دورافتاده و البته زیبا به‌شدت گسترش پیداکرده است. این‌که مردم بتوانند به‌راحتی از طبیعت و نقاط ناشناخته لذت ببرند خیلی خوب است، اما در کنار این لذت‌ها مشکلاتی هم ایجادشده است که می‌تواند به‌مرور به محیط‌ زیست آسیب بزند و شاید در سال‌های نه‌چندان دور نقطه بکر و زیبایی اصلا وجود نداشته باشد.

شب‌های کویر متین آباد بهترین زمان برای دستیابی به آرامش واقعی

اگر به همین مسئله رصد ستارگان توجه کنید نیز می‌توان فواید زیادی را در اکوکمپ پیدا کرد. در اکوکمپی مانند اکوکمپ متین آباد، شب‌ها چراغ‌های مصنوعی و نورهای شدید سبب ایجاد آلودگی نوری در هوا نمی‌شود.

بنابراین هم خودتان می‌توانید از تماشای ستارگان آسمان شب لذت ببرید و هم این‌که بکر بودن و صاف بودن آسمان را حفظ خواهید کرد. اکو کمپ کمک می‌کند بدون آسیب زدن به محیطی که به آنجا می‌روید بتوانید ازآنجا لذت ببرید و بعد از اتمام کمپ خود، بدون ایجاد تغییر در اکوسیستم آنجا را ترک کنید.

بیشتر بخوانید: شهر زیرزمینی نوش آباد

رصد ستارگان در شب

برای رصد ستارگان باید منتظر فرارسیدن شب بمانید، اما هر شبی هم برای این کار مناسب نیست. بلکه هم هوا باید کاملا صاف و بدون ابر باشد و هم این‌که اطراف شما باید کاملا در تاریکی مطلق باشد. نگران نباشید، باگذشت زمان کوتاه چشمانتان کم‌کم به تاریکی عادت می‌کند.

بهترین زمان برای رصد آسمان شب

عوامل متعددی بر تجربه شما از رصد ستاره‌ها تأثیر می‌گذارد.  برای آنکه رصد بهتری در دل آسمان شب کویر داشته باشید، به بهترین زمان‌ سفر به آن باید توجه کنید.

  • نور مهتاب

نور طبیعی مهتاب نور بیشتر ستارگان را نامرئی می‌کند و تنها رخشان‌ترین آن‌ها را می‌توان مشاهده کرد که این مسئله در زمان ماه کامل بیشتر به چشم می‌آید. درواقع زمانی که ماه در رخشان‌ترین حالت خود قرار دارد، تعداد ستاره‌های کمتری دیده می‌شود. بنابراین، زمان ماه کامل بدترین زمان برای تماشای ستارگان است زیرا در این زمان، حتی مکان‌های آسمان تاریک و عاری از آلودگی نوری مصنوعی، مانند مرکز شهر روشن به نظر می‌آیند.

شور ستارگان
شب کویر دیدن دارد

بهترین زمان برای رصد ستارگان روزهای قبل، حین و کمی بعد از هرماه جدید است، زمانی که ماه در آسمان وجود ندارد. در این زمان‌ها، ماه درخشانی وجود ندارد که نور ستارگان کم‌نورتر را از بین ببرد. درنتیجه شما قادر خواهید بود هزاران ستاره را فقط با چشم غیرمسلح خود ببینید.

  • فصل رصد

فصلی که به کویر می‌روید هم می‌تواند در تجربه‌ی شما نقش زیادی داشته باشد. حتی اگر دمای هوا و موارد این‌چنینی را در نظر بگیرید، بازهم فصل پاییز و زمستان بهترین موقع برای رصد ستارگان هستند. زیرا در این دو فصل شب‌ها طولانی‌تر است و از آن‌طرف نیز خورشی دیرتر طلوع می‌کند، بنابراین مدت‌زمان بیشتری را برای به نظاره نشستن ستارگان در اختیار خواهید داشت.

جمع‌بندی

لذت تماشای آسمان پرستاره شب در کویر از تجربه‌های نابی است که هرکسی باید یک‌بار در زندگی خود کسب کند. این‌که به کدام کویر، با کدام امکانات و تجهیزات و به چه روشی سفر می‌کنید تاثیر بسیار زیادی روی تجربه شما دارد. بنابراین قبل از سفر خود همه عوامل مهم را در نظر بگیرید و اطلاعات کافی را به دست آورید تا بتوانید اوقات لذت‌بخشی را داشته باشید و در رازهای ستارگان شریک شوید.

قصد سفر به استان اصفهان را دارید و در جستجوی یک اقامتگاه کویری هستید؟ برای رزرو اقامتگاه کاشان، اکو کمپ متین آباد گزینه مناسبی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا