جشنواره آش کویر

همون آشه و همون کاسه، اما با طعم کویر

فرهنگ ها و جوامع مختلف، بسته به شرایط اقلیمی و شیوه زندگی، رژیم غذایی و نحوه طبخ متفاوت دارند و غذاهای هر منطقه مبین نکاتی فرهنگی درمورد آن است. به عنوان مثال، پخت غذاهای سنتی ایرانی، مانند هلیم، در مراحل مختلف نیازمند صبر و حوصله و همکاری اعضای خانواده یا ایل است.

از غذاهای سنتی ایرانی می توان به انواع آش اشاره کرد. پخت آش، به ویژه آش نذری، به خوبی نشان دهنده همیاری در فرهنگ ایرانی است. معمولاً تمام اعضای فامیل یا همسایگان در تهیه مواد لازم، پخت و توزیع آش مشارکت می کنند و همین امر بهانه ای برای دیدار اقوام به دست می دهد.

وجود ضرب­ المثل ها و داستان هایی درمورد آش در ادبیات فولکلور و رسمی فارسی و منابع تاریخی بیانگر اهمیت آن در تغذیه مردم ایران است. به عنوان مثال ابو اسحاق اطعمه شیرازی (شاعر سده 9 هجری) در کتاب «کنزالاشتها» و  عین السلطنه در کتاب روزنامه خاطرات خود از انواع آش نام برده اند. آش در فرهنگ ایرانی نه تنها به عنوان غذای رایج، به ویژه در سرمای زمستان، اهمیت دارد، بلکه به عنوان درمان و یا نذری در مراسم مذهبی یا سوگواری و یا خیرات نقشی پررنگ دارد. در وقف نامه ربع رشیدی (اواخر سده 7 هجری) از خیرات آش به فقرا و مستمندان و همچنین آش نذری در اعیاد سعید فطر و قربان و شب میلاد حضرت محمد (ص) یاد شده است.

حتی امروزه نیز آش در فرهنگ تغذیه ایران زمین اهمیت خود را از دست نداده است؛ چنان که جشنواره آش ملی ایرانی، به عنوان قدیمی ترین جشنواره غذای کشور، از سال 1384 برای ترویج فرهنگ غذایی صحیح در مناطق مختلف، به عنوان یکی از رویدادهای مهم فرهنگی در سطح کشور به طور سالانه برگزار می شود.

هر منطقه در ایران آش مخصوص به خود را دارد. آش سنتی هر منطقه با توجه به ظرفیت های بومی و محصولات کشاورزی آن منطقه تهیه می شود. به عنوان مثال، آش در مناطق کویری متفاوت است با آش در نواحی جنگلی یا کوهستانی.

همین امر باعث شده تا منطقه نمونه گردشگری متین آباد، میزبان همیشگی دوستداران کویر و محیط زیست، برای نخستین بار، شما عزیزان را در 23 دی ماه به صرف آش در جشنواره آش کویری دعوت کند. این بار متین آباد با انواع آش های گرم و خوش طعم و ارگانیک محلی، به همراه موسیقی سنتی، از مهمانان خود پذیرایی خواهد کرد و فضای آن آکنده از عطر خوش آش کویری خواهد شد.

قصد سفر به استان اصفهان را دارید و در جستجوی یک اقامتگاه کویری هستید؟ برای رزرو اقامتگاه کاشان، اکو کمپ متین آباد گزینه مناسبی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا